drkoncz.com

dr. koncz és társai ügyvédi iroda

devizahitel

Devizahitel károsultak védelmével 2014 óta foglalkozunk, bátran állíthatjuk, hogy ez a legnehezebb és legösszetettebb jogterület. Óriási felelősség megkárosított, és bajba jutott emberek sokaságán segíteni. Minden ügy nagyon különböző, nem mindegy a felvett hitelösszeg, a fennálló tartozás, és az hogy jelenleg hol tart az ügy (még élő, avagy már felmondott szerződésről van szó, esetleg végrehajtási szakasz, avagy már árverés is kitűzésre került.) Az sem mindegy, hogy a hitel melyik banknál lett felvéve, vagy, hogy felmondott hitel esetében melyik cég a követeléskezelő. Az alábbiakban áttekintjük a felmerülő problémákat és a megoldási lehetőségeket.

PERES ELJÁRÁSOK

Az elmúlt időszakban nagyon bíztató dolgok történtek, mert több hazánkban zajló devizahiteles perben végső soron az Európai Uniós Bíróság hozott végső döntést. Az első ilyen jelenős döntés a C51.sz döntés volt, amely egy szerződés tisztességtelenség miatti érvénytelenségét mondta ki. Ezek után még több uniós bírósági döntés is született. Ezek a magyar bíróságokat hasonló ügyekben a döntések meghozatalánál kötik. A Kúria is kimondta, hogy az uniós bírósági döntések nem hagyhatók figyelmen kívül a magyar bíróságok ítélkezésénél, így A peres eljárások esetében a bíróságok egyedileg vizsgálják a hitelszerződéseket, hogy megfelelnek e az uniós irányelvek szigorú kritériumainak. Ezek érvénytelenségi perek, a bíróság főként azt vizsgálja, hogy az alapszerződések tisztességesek voltak e, tisztességtelen szerződési feltételek a szerződések érvénytelenségét vonják maguk után. Egy érvénytelen szerződés esetében az elszámolás, ti. a fennálló tartozás összege is jelentősen változik, ennek mértékét pénzügyi szakértő számolja ki, Ilyen számításokat egy esetleges per megindítása előtt is érdemes csináltatni. Ezeket a fejleményeket természetesen a bankok pénzintézetek is látják, így a peren kívüli egyezségek esélyei is nőttek. A nyertes perek eredménye a fennálló tartozás jelentős csökkentése. Peres eljárásoknál az ügyvédi képviselet kötelező.

VÉGREHAJTÁS

végrehajtási eljárás

A gazdasági válság közeledtével, és a fizetési moratóriumok megszűnésével sajnos egyre többen válnak fizetésképtelenné. A végrehajtási eljárás megindulása az adósok esetében már egy olyan stádium, amikor az adós vagyona, ingatlana, jövedelme, bankszámlája közvetlen veszélyben van. Nézzük, hogyan jut el az adós ebbe a stádiumba. Végrehajtási eljárások leggyakrabban az un. bedőlt hitelek miatt indulnak. A közjegyzői okirattal készült jelzáloghitelek azonnal végrehajthatók, a személyi és gépjármű hitelek esetében fizetési meghagyásos eljárás előzi meg a végrehajtás megindítását. A végrehajtási eljárások sok esetben un. végrehajtás megszüntetése iránti perben megszüntethetők.

DEVIZAHITELKÁROSULTAK ORSZÁGOS KÉPVISELETE

VÉGREHAJTÁS

A végrehajtható határozat lehet bírósági határozat (ítélet) vagy fizetési meghagyás is jogerőre emelkedhet. Tipikusan jelzálogfedezet nélküli személyi kölcsönöknél, vagy gépjárműhiteleknél fizetési meghagyást bocsájtanak ki, ellentmondás hiányában ez jogerőre emelkedik, és végrehajthatóvá válik, ellentmondás esetében peres eljárássá alakul, és jogerős marasztaló ítélet esetében hajtható végre. Ha fizetési meghagyást kap a közjegyzőtől, 15 napon belül van lehetőség ellentmondásra, különben a tartozás jogerős és végrehajtható!

Napjainkban már nagyon sok felmondott devizahitel eljutott a végrehajtási szakaszba. Mondani sem kell, hogy a végrehajtási eljárás során veszélyben az adós jövedelme, és a végrehajtással terhelt ingatlant bármikor árverezhetik. A végrehajtási eljárás egy különleges jogi megoldással nagyon sok esetben megszüntethető, ebben az esetben a tartozás nem követelhető és a jelzálogjog is törlésre kerül. A végrehajtási eljárás korlátozására is van lehetőség, ebben az esetben a tartozás összege csökkenhet jelentős mértékben. Ha végrehajtási eljárás van folyamatban Önnel szemben több milliós tartozása miatt, feltétlenül keressen meg minket, hogy átnézzük ügyét és megtaláljuk azt a jogi megoldást, amivel végrehajtási eljárás megszűnhet Önnel szemben, vagy a tartozása összege jelentősen csökkenhet.

 

  • Amennyiben a törlesztőrészleteket nem tudja fizetni, a bank felszólító levelet küld Önnek, hogy rendezze hátralékát.
  • Ha nem rendezi elmaradását, a bank felmondja a hitelszerződést.
  • A felmondott hiteleket, a bankok rendszerint átadják (eladják) követeléskezelő cégeknek. (Pl. Intrum Justicia Zrt, Otp Faktoring Zrt, Momentum Credit Zrt), de vannak bankok, amelyek önálló behajtási részleggel rendelkeznek, és maguk próbálják érvényesíteni a követelést.
  • A behajtó pénzintézetek felszólító levelet, illetőleg ajánlatot küldenek a tartozás megfizetésére.
  • Amennyiben nem jön létre megállapodás a tartozás rendezésére, úgy a pénzintézet bírósági végrehajtónál végrehajtási eljárást kezdeményez.

Végrehajtási eljárás

A VÉGREHAJTÁSI ELJÁRÁS VESZÉLYEI, HÁTRÁNYAI

  • A végrehajtási eljárás valós és közvetlen veszélyt jelent jövedelmére, bankszámlájára, ingó és ingatlan vagyonára.
  • Ingatlanját árverezés útján értékesíthetik.
  • Jövedelmének 30%-át, bizonyos esetekben 50%-át letilthatják. Ez a nyugdíjra is vonatkozik.
  • Bankszámláján lévő összeget inkasszó útján leemelhetik.
  • Foglalás útján ingó vagyontárgyait végrehajtás alá vonhatják, tehát elvehetik.
  • A végrehajtási eljárás során Önt jelentős plusz költségek terhelik, ez a végrehajtási illeték, közjegyzői díj, végrehajtói munkadíj, költségátalány, behajtási jutalék
  • Figyelem, a végrehajtási eljárás alatt is növekszik tartozása, a késedelmi kamatozás nem szünetel

Devizahitel károsultak védelmével 2014 óta foglalkozunk

ÁRVEREZÉS

Az ingatlan árverezés a legnagyobb joghátrány, amit az adósok elszenvedhetnek. Noha van szabály a túl alacsony árverési érték megállapítása ellen, a gyakorlatban azonban általában jóval piaci ár alatt kerülnek értékesítésre az ingatlanok. Az erre szakosodott befektetők folyamatosan nézik ezeket a lehetőségeket.

Az árverések nyilvánosak, értékbecslés után az ingatlan értékének közlése után a https://arveres.mbvk.hu/arverezok/ oldalra kerül kifüggesztésre, itt bizonyos szabályok szerint bárki licitálhat rá.

Az árverés elsősorban a jelzáloggal terhelt ingatlanra vonatkozik, de ha nincs jelzáloghitel szerződés, akkor is végrehajtás alá vonhatják az adós nevén lévő ingatlan vagyont, ami végső soron ugyanúgy árverezhető.

Ha az (általában igen alacsonyan megállapított) árverési érték nem fedezi a teljes tartozást, a fennmaradó tartozás továbbra is követelhető.

giammarco-OPzWvgL-upY-unsplash
VAN MEGOLDÁS!

A VÉGREHAJTÁSI ELJÁRÁS LEÁLLÍTÁSA

A legfontosabb, hogy minél előbb biztonságban legyen ingó, ingatlan vagyona.

  • A végrehajtási eljárásban az ügyintézés „nehézkes” a végrehajtókkal nehéz felvenni a kapcsolatot
  • Különböző szakszerűen elkészített beadványok szükségesek a végrehajtási eljárás megszüntetésére, vagy szüneteltetésére.
  • A kérdést komplexen kell kezelni, a végrehajtó mellett a hitelezővel (behajtóval) is megfelelő módon föl kell venni a kapcsolatot.
  • A tartozás esetenként akár jelentősen csökkenthető.
  • Cselekvési tervet kell kidolgozni

A végrehajtás felfüggesztése kérhető maximum hat hónapra, sok esetben végrehajtási kifogást lehet előterjeszteni, különböző adósságrendezési eljárások (magáncsőd, családi csődvédelem), illetőleg végrehajtás megszüntetése vagy korlátozása iránti perek indíthatók. Ezekkel az eljárásokkal több, kevesebb időt lehet nyerni, ami sok esetben, pl. egy árverezés elkerülése miatt nagyon fontos lehet, de önmagában a problémát ezek az eljárások nem mindig oldják meg. Ezekkel párhuzamosan a hitelezővel fel kell venni a kapcsolatot, megkísérelni az egyezségkötést, illetőleg békéltetőtestületi eljárást, avagy szükség esetén peres eljárást kell kezdeményezni. Szükség esetén pénzügyi szakértői véleményt kell készíttetni a felhalmozott adósságok bonyolult rendszerének és persze az összeg tisztázására, újra számlálására.

Sikeres egyezségek esetében is van mód jelentős csökkentésre, részletfizetésre, esetlegesen a jelzáloggal terhelt szabad értékesítésére, ami sokkal kedvezőbb mint az árverés útján történő értékesítés, ugyanis abban az esetben irreálisan alacsony árakon szoktak elmenni az ingatlanok. Sikeres egyezségek un. békéltető testületi eljárás keretében is köthető. Az egyezséghez és a békéltető eljáráshoz is szükséges ügyvédi közreműködés, mert a pénzintézetekkel ügyvédi iroda sokkal könnyebben, és hatékonyabban kapcsolatba tud lépni

Keressen meg minket haladéktalanul, segítünk ebben a bonyolult rendszerben eligazodni, és megoldjuk problémáját!

dr. koncz és társai ügyvédi iroda

FELMONDOTT HITELEK

A felmondott hiteleket rendszerint követeléskezelő pénzintézeteknek (pl. EOS Faktor, OTP Faktoring, MKK Zrt, Momentum Zrt) a fennálló tartozásnál alacsonyabb értéken eladják (engedményezés) így a követelés átszáll ezekre a pénzintézetekre. Velük – mivelhogy ők is olcsóbban vették a követelést – jóval nagyobb eséllyel lehet egyezkedni peren kívül, de ez sok mindentől függ.

Felmondott hitel esetében már veszélyben a jelzáloggal terhelt ingatlan, ugyanis a végrehajtási eljárást bármikor külön jogi aktus nélkül a közjegyzői okirat alapján megindíthatják, aminek végső soron árverezés útján történő az adós számára rendkívül előnytelen (áron aluli) értékesítés a vége. Ilyenkor feltétlenül ügyvédi segítséget kell igénybe venni. A lényeg, hogy a már felmondott hitelnél lépni kell, mert veszélyben a jövedelem és az ingatlan.

Kérjen azonnali segítséget!

EGYEZSÉGI ELJÁRÁSOK

Az utóbbi időben jelentős eredményeket értünk el egyezségek terén. A legkedvezőbb egyezségek a már felmondott, de még végrehajtás alatt nem álló hitelek esetében köthetők. Az adósnak ezekben az esetekben a legjobb az alkupoziciójuk, de folyamatban lévő és végrehajtás alatt álló hitelek esetében is köthetők egyezségek. Az egyezség megkötése több tényezőtől függ. Nem mindegy, hogy melyik pénzintézettel állunk szemben, nem mindegy természetesen a fennálló tartozás mértéke, és ezzel arányban az esetleges ingatlanfedezet értéke. Megbízás esetén megkeressük a pénzintézeten belül az illatékes szerveket, személyeket, hogy a lehető legkedvezőbb egyezség létrejöjjön.

dr. koncz és társai ügyvédi iroda

BÉKÉLTETŐTESTÜLETI ELJÁRÁS

Ha az egyezség nem jön létre a pénzintézettel való egyeztetés során, akkor a Pénzügyi Békéltető Testülethez fordulunk. Előttük egy tárgyalás keretében a pénzintézet képviselőinek is kötelességük megjelenni, a megfelelő tájékoztatást megadni, és az egyezségi ajánlatot elbírálni. Ha felek beleegyeznek, a Pénzügyi Békéltető Testület döntést is hozhat a fennálló tartozás mértékéről.